O Sbírce gramatického nácka

aneb jak mě lidi nas****

Čeština není jednoduchá, ale to by nemělo nikoho odradit od toho, aby se snažil ji správně používat.

Za svůj ne příliš dlouhý život jsem stihl narazit na pravopisné chyby, které mi prostě hlava nebere. Jsou chyby, které jsou naprosto pochopitelné - kdo si má pamatovat všechna místa, kde se píší čárky ve větě "jen tak"? S i/y mám už trochu větší problém, ovšem jsou určitá slova, která jseu buď naprosto jasná, nebo sice cizícho původu, ale natolik používaná, že opravdu vypadá špatně, když jej někdo napíše špatně.

Tato sbírka slouží jako archiv největších prohřešků, na které jsem narazil, a zároveň do jisté míry jako učebnice špatných příkladů.

Pokud máte zájem se podílet na výstavbě tohoto archivu, po přihlášení přes Twitter můžete hodnotit kvalitu prohřešků a stavět tak pořadí populárních a nejlepších příspěvků. Narazíte-li na prohřešek, který stojí za sdílení, můžete mi jej, společně s kontextem, poslat soukromou zprávou na @ciesla_michal.

Tato stránka nemá za žádnou cenu za účel propagovat jakékoliv politické smýšlení a název vychází čistě z internetové populární kultury.


Kdo nebo co je gramatický nácek?

Gramatický nácek, v angličtině Grammar Nazi, je pojem internetové populární kultury označující člověka, který dbá na dodržování pravopisu a upozorňuje ostatní na jejich chyby, a to ať už přátleksým, tak agresivním způsobem.

Ačkoliv gramatičtí náckové tvoří komunitu udržující kvalitu a jazykovou úroveň komunikace, většinou jsou považováni za nevítané hosty na sociálních sítích.

Být gramatickým náckem si lidé většinou nevolí, tato vlastnost je buď vrozená, nebo se objeví, když člověk narazí na velmi hrubá porušení pravidel pravopisu.


Michal Ciesla

Více o autorovi se můžete dozvědět na mciesla.cz